۶۹ کشته در خیابان و۵ جان باخته راه آزادی در زندان ها

خبر

سازمان عفو بین‌الملل، می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد دست کم پنج نفر در ایران در جریان ناآرامی‌های اخیر هنگام بازداشت، درگذشته‌اند. این سازمان از مقامهای ایران خواسته است این موضوع را هر چه زودتر بررسی کنند. مقام‌های ایران کشته شدن ۲۱ نفر در جریان درگیری‌ها، دو نفر در هنگام بازداشت و دستگیری دست‌کم ۳۷۰۰ نفر را تائید کرده‌اند.

آمار دقیق تر حکایت از کشتار ۶۹ نفر دارد. .

مرگ بازداشت‌شدگان انقلاب ملی در زندان‌ها

– وحید حیدری در اعتراضات سراسری شهر اراک در ۱۰ دی‌ماه ۹۶ بازداشت و به بازداشتگاه کلانتری ۱۲ رضوی اراک منتقل شده بود.
– خانواده و اطرافیانش می‌گویند او بر اثر ضربه باتوم به سرش جان باخته است.
– سینا قنبری بازداشت‌شده دیگری بود که روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه، در قرنطینه زندان اوین به مرگی مشکوک جان باخت.
– برخی خبرها از کشته شدن ۵ نفر از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر در زندان خبر می‌دهند.

انقلاب ملی در زندان‌ها

– وحید حیدری در اعتراضات سراسری شهر اراک در ۱۰ دی‌ماه ۹۶ بازداشت و به بازداشتگاه کلانتری ۱۲ رضوی اراک منتقل شده بود.
– خانواده و اطرافیانش می‌گویند او بر اثر ضربه باتوم به سرش جان باخته است.
– سینا قنبری بازداشت‌شده دیگری بود که روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه، در قرنطینه زندان اوین به مرگی مشکوک جان باخت.
– برخی خبرها از کشته شدن ۵ نفر از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر در زندان خبر می‌دهند.

وحید حیدری ، محسن عادلی و سینا قنبری از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری، سه  نفری هستند که در زندان های حکومت  جان باختند حکومت مرگ انها را تایید کرده است. دونفر دیگر در قرنطیته زندان اوین گویا جان سپرده اند. یکی را در رودخانه کارون پرت کرده اند تا غرق شود. . 

وحید حیدری در اعتراضات سراسری شهر اراک در ۱۰ دی‌ماه ۹۶ بازداشت و به بازداشتگاه کلانتری ۱۲ رضوی اراک منتقل شده بود. او در زمانی که در بازداشت بسر می‌برد به دلیلی که معلوم نیست جان باخت. پیکر این جوان روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه در قطعه ۳۴ بهشت زهرای شهر اراک به خاک سپرده شد.

مقامات نیروی انتظامی استان مرکزی کشته شدن وحید حیدری بر اثر برخورد باتوم به سرش را تکذیب و اعلام کرده‌اند که وی به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت شده و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ رضوی اراک «خودکشی» کرده است. در حالی که خانواده این جوان می‌گویند وحید دست‌فروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دست‌فروشی می‌کرد.

در همین حال عموی وحید حیدری در گفتگو با وبسایت کمپین حقوق بشر ایران با رد ادعای مقامات نیروی انتظامی استان مرکزی درباره اعتیاد وحید حیدری گفته است: «هنوز نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است. چون ما روستا بودیم و وحید در اراک بود. کاسب بود، سر کار خودش بود. معتاد نبود و این چیزهایی که می‌گویند واقعیت ندارد و معلوم نیست چطور شده است.»

محمد نجفی، وکیل دادگستری در شهر اراک، نیز در مصاحبه با کمپین حقوق بشر ایران گفته است که خانواده وحید حیدری به شدت تحت فشارهای امنیتی هستند و مجبور شده‌اند او را در قبر و مکانی دفن کنند که ماموران امنیتی تعیین کرده‌اند. همچنین گزارشی از پزشکی قانونی درباره علت و نحوه مرگ او به خانواده‌اش داده نشده است.

محمد نجفی درباره علت بازداشت وحید حیدری گفت: «یکی از فعالان مدنی اراک به من مراجعه کرد که خبری درج شده مبنی بر اینکه شخصی به علت داشتن ده گرم هروئین بازداشت بود و در بازداشتگاه رضوی اراک با لباس‌های خودش خود را دار زده و خودکشی کرده. ما پیگیری کردیم متوجه شدیم جوانی است به اسم وحید حیدری و اهل یکی از روستاهای اطراف شازند یعنی همین اطراف خود ما است و روز دوم اعتراضات در اراک یعنی دهم دی‌ماه بازداشت شده است.»

در حالی که بیش از ۳۵۰۰ نفر در تظاهرات سراسری بازداشت شده‌اند، خانواده بازداشت‌شدگان نگران تکرار وقایع کهریزک هستند

این وکیل دادگستری استان مرکزی همچنین از ضرب و شتم بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در بازداشتگاه‌های اراک خبر داده است: «روز اول اعتراضات در اراک که نهم دی بود درگیری وجود نداشت ولی روز دوم کمی فضا به درگیری و تشنج کشید. وحید حیدری هم همین روز بازاشت شده. ما موارد ضرب و شتم در بازداشتگاه را در این مدت داریم و من خودم افرادی را دارم که به من مراجعه کرده‌اند که در بازداشتگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر ما به روستای زادگاه وحید حیدری رفتیم و بستگان و خانواده و اطرافیان خانواده او ادعای مربوط به اعتیاد یا فروش مواد مخدر و داشتن مواد را تکذیب می‌کنند و خیلی از این مساله ناراحت هستند و می‌گویند که او ۷۰ کیلو وزن‌اش بوده، جوان سالم و تندرستی بوده که دست‌فروشی می‌کرد و نه معتاد بود نه موادفروش. خانواده‌اش هم چندین شهید داده‌اند و هم پدرش و هم چند عضو دیگر خانواده و بستگان‌اش جانباز جنگ ایران و عراق هستند.»

محمد نجفی تاکید کرده: «من معتقد هستم که این جوان خودکشی نکرده و با پدرش صحبت کرده‌ام خیلی نگران بودند و من اعلام کردم که حاضر هستم رایگان وکالت‌شان را بپذیرم و پیگیری کنم.  این جوان، معترض بوده، گرفتند و بعد زدند و کشتند و حالا دارند آبرویش را هم می‌برند. خانواده نگران بودند. ملاحظات دارند. به شدت فضا امنیتی است و خانواده هم تحت فشار هستند. به هرحال  تصمیم گیرنده خانواده هستند که چه بکنند و ما به عنوان جنبه عمومی مساله پیگیر هستیم.»

علی باقری، از فعالان مدنی اراک نیز می‌گوید به روستای تکیه رفته و با اهالی روستا درباره مرگ وحید و اعتیاد احتمالی او صحبت کرده است: «روستای زادگاه وحید حیدری، روستای تکیه، حوالی شازند است. ما به این روستا رفتیم و با بستگان نزدیک او حرف زدیم همه می‌گویند که او را در بازداشتگاه بر اثر ضربات باتوم کشته‌اند. پلیس اینجا تکذیب کرده که به واسطه باتوم کشته شده و گفته‌اند به دلیل حمل مواد مخدر دستگیر و بازداشت و در بازداشتگاه خودکشی کرده. اما بستگانش گفتند بسیار آدم شریفی بود و این وصله‌ها به او نمی‌چسبد نه اهل مواد بوده نه مصرف و نه فروش. نه فقط بستگان، بلکه با هر کسی که صحبت کردیم گفتند این انگ کثیفی است و به این جوان و خانواده‌اش نمی‌چسبد. می‌گفتند اینها به این انقلاب وفادار بودند کلی شهید و جانباز دارند و اهل این مسائل نبودند.»

این فعال مدنی به نقل از یکی از بستگان وحید حیدری می‌گوید یک شکاف عمیق و ورم روی سر جنازه بوده که احتمال خودکشی را رد می‌کند: «همه می‌گویند او خودکشی نکرده و یکی از اقوام آقای حیدری که جنازه را دیده به من گفت که بالای سر، سمت چپ شکاف عمیق داشت و انتهای آن شکاف هم تورم بود. انگار که با تبر به سر کسی زده باشند. کسی اینجوری خودکشی نمی‌کند. ایشان را کشته‌اند و خانواده را تهدید کرده‌اند که با هیچ رسانه‌ای و کسی گفتگو نکنید. در مراسم ختمش هم فضای امنیتی شدیدی بود.»

وحید حیدری دومین نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری است که مرگ مشکوک او در زمان بازداشت تایید شده است. سینا قنبری، بازداشت‌شده دیگری است که بامداد روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه، در زندان اوین به طرزی مشکوک جان باخت؛ مسئولان قضایی مرگ مشکوک این بازداشت‌شده‌ی اعتراضات سراسری را نیز «خودکشی» عنوان کرده و برخی در سناریویی مشابه سناریویی که درباره وحید حیدری مطرح شده، مدعی شدند او به دلیل پرونده قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده بوده.

سینا قنبری

سینا قنبری ۲۳ ساله و دیپلمه بود که نخستین بار کمیته پیگیری بازداشت‌های دی‌ماه ۹۶، روز یکشنبه، ۱۷ دی‌ماه، خبر مرگ او در بند قرنطینه زندان اوین را به‌دلایلی نامعلوم منتشر کرد.

روز دوشنبه، ۱۸ دی‌ماه، نیز محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، خبر جان باختن سینا قنبری را تایید کرد: «در تماسی که با یک مقام مسئول در یکی از مراجع اطلاعاتی داشتم، متاسفانه مرگ یکی از بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اوین را تایید کرد؛ به رئیس‌جمهور و مقامات امنیتی و قضایی هشدار می‌دهم از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنید.»

در همین حال نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، روز سه‌شنبه، ۱۹ دی‌ماه، در گفتگو با رادیو فردا اعلام کرد: «به‌جز سینا قنبری، محسن عادلی و وحید حیدری، که در زندان‌های تهران و دزفول و اراک درگذشته‌اند، ۲ تن دیگر در قرنطینه زندان اوین جان خود را از دست داده‌اند.» در صورت صحت این خبر، تعداد بازداشت‌شدگان که جان خود را از دست داده‌اند، به ۵ تن می‌رسد.

آخرین آمار بازداشتی‌های اعتراضات سراسری از بازداشت شدن حدود ۳۷۰۰ نفر خبر می‌دهد. این در حالیست که خانواده‌های بازداشت‌شدگان نگران تندرستی و جان عزیزان خود و همچنین تکرار وقایع سال ۸۸ در بازداشتگاه‌هایی مانند کهریزک هستند.

این در حالیست که برخی از بازداشت‌شدگان که آزاد شده‌اند از ضرب و شتم شدید بازداشتی‌ها در اداره آگاهی و زندان خبر می‌دهند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
پناهجوی ایرانی در ناکجاآباد؛ امید طوطیان از گرفتاری در بین دو گذرگاه مرزی می‌گوید

امید طوطیان، هنرمند پناهجوی ایرانی، از نیمه ماه سپتامبر در منطقه حائل در جزیره قبرس سرگردان است امید طوطیان، هنرمند ایرانی که جلای وطن کرده است، چند روزی است که در منطقه حائل در بین دو گذرگاه بین جمهوری قبرس و منطقه قبرس شمالی گرفتار شده است. او در اوایل …

خبر
🔴فوری : فیلم آتش زدن بیدادگاه ضدانقلاب شیرازمکانی که حکم ظالمانه ‌قتل نوید افکاری را صادر کرد

جوانان غیور شیراز بیدادگاه  ضدانقلاب مکانی که حکم ظالمانه ‌قتل نوید افکاری را صادر کرد به آتش کشیدند🔥✊ ایول ایول شیرای شیرازی   ساعتی قبل جوانان شرافتمند شیرازی دادگاه انقلاب محل صدور احکام ظالمانه علیه زندانیان سیاسی را به آتش کشیدند. ماموران خامنه‌ای بلافاصله وارد محل شدند و برای پاک‌کردن …

خبر
مزدوران رژیم در این ویدیو ها را شناسایی و به همه معرفی کنیم.

باشد که پاسخ جنایت هایشان را از مردم بگیرند. ‼️امیر سعیدی #کرمانشاه از مزدوران بسیجی گردان ضد شورش امام علی در کرمانشاه که نقش فعالی در سرکوب اعتراضات مردم و جوانان در کرمانشاه داشته است. هرگونه اطلاعات و مشخصات از این مزدور را در اختیار راسویاب قرار دهید. 🔸هشدار به …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: